EVLİLİK İŞLEMLERİ | ÖLÜM İŞLEMLERİ | EVLENDİRME YÖNETMELİĞİ | TMK UYGULAMA ŞEKLİ | TÜRK MEDENİ KANUNUGiriş

EVLENME KONUŞMA METNİ ÖRNEĞİ
DEĞERLİ KONUKLAR
BU MUTLU GECEYE HER İKİ AİLE ADINA HOŞ GELDİNİZ DİYOR İYİ EĞLENCELER DİLİYORUM.
NİKAH AKDİNE BAŞLIYORUM.

ADINIZ SOYADINIZ?
- AYŞE DEMİR
ADINIZ SOYADINIZ?
- ALİ BAKIR

BİRBİRİZİNLE EVLENMEK İSTEDİĞİNİZİ BİZE YAZILI OLARAK BİLDİRDİNİZ. YAPTIĞIM ARAŞTIRMA SONUNDA EVLENMENİZE ENGEL BİR DURUMUN BULUNMADIĞI TARAFIMDAN TESPİT EDİLMİŞ OLUP ŞİMDİ BİR KEZ DAHA MİSAFİRLER VE ŞAHİTLER HUZURUNDA SÖZLÜ OLARAK EVLENMEK İSTEDİĞİNİZİ BEYAN EDERSENİZ EVLENME AKDİNİZİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİM.

SİZ SAYIN AYŞE DEMİR YANINIZDA OTUTAN NİŞANLINIZ SAYIN ALİ BAKIR BEYİ HİÇ KİMSENİN ETKİSİ VE BASKISI OLMAKSIZIN ÖZGÜR İRADENİZLE EŞ OLARAK KABUL EDİYORMUSUNUZ?
- EVET

SİZ SAYIN ALİ BAKIR YANINIZDA OTURAN NİŞANLINIZ AYŞE DEMİR HANIMI HİÇ KİMSENİN ETKİSİ VE BASKISI OLMAKSIZIN ÖZGÜR İRADENİZLE KENDİNİZE EŞ OLARAK KABUL EDİYORMUSUNUZ?
- EVET

ŞAHİTLER OLARAK SİZLERDE DUYDUNUZ BİRBİRLERİNİ EŞ OLARAK KABUL ETTİLER. SİZLERDE ŞAHİTLİK EDERMİSİNİZ?
- EVET

BENDE MEDENİ YASANIN VE BELEDİYE BAŞKANIMIN BANA VERMİŞ OLDUĞU YETKİ İLE SİZLERİ EŞ OLARAK İLAN EDİYORUM.

Sevgili Gençler;
Şu andan itibaren aile birliğiniz kurulmuştur. Evlenmede asıl olan aile birliğininömür boyu mutluluk içinde korunmasıdır. Mutluluk karşılıklı sevgi, saygıya bağlıdır. İyi günleriniz olduğu kadar, kötü ve sıkıntılı günlerinizde olacak. Size düşen görev birbirinize destek olmanızdır. Şimdiye kadar Yüreğiniz ne dediyse onu dinlediniz. Kime işaret ettiyse ona yöneldiniz. Şimdi o iki yürek biz demenin mutluluğunu yaşıyor ve bizlerde buna şahitlik yapıyoruz.Bizim dileğimiz yüreğinizdeki bu sevginin hiç tükenmeden devam etmesidir.

Sevginin sabır, sevginin sadakat, sevginin emek olduğunu hiçbir zaman unutmayın diyor ve size ömür boyu mutluluklar dilerken sizi yetiştiren her iki aileyide kutluyorum.
MUTLU OLUN-MUTLU KALIN.


Evlenme konuşma metnini word dökümanı olarak indirebilirsiniz.